2015. júl 11.

5 szektás film, amit látnod kell

írta: Citromfacsaró
5 szektás film, amit látnod kell

Szerintem a szekták egy érdekes téma. Az ezekről készült könyvek, filmek, újságcikkek tökéletesen bemutatják, hogyan építi ki saját hatalmát és teszi azt mindenhatóvá egy önmagát Istennek vagy Isten hírvivőjének kikiáltó guru, és milyen problémákkal küzdenek azok, akik ezekhez a szektákhoz csatlakoznak.

Sokszor ítélkezünk ezek felett az emberek felett. Pedig a történet egyszerű, és bárki belecsúszhat: kell egy manipulatív, karizmatikus személyiség, aki azt mondja és ígéri, amire vágyunk. Később kiderül, hogy hazudott, de addigra már azt is tudod, hogy mire képes, és azt is látod, hogy egy teljes csoport is van mögötte, te viszont egyedül vagy. Ezt gondolod. Lehet, hogy a másik húsz is pont így gondolja, de bennük sem bízhatsz. Lehet-e tudni előre, hogy ez az ember erőszakos? Gondolnád róla, hogy egy pszichopata tömeggyilkos? Úgy bíztad rá az életed, hogy nem is ismerted. Nem tudtad, mire képes, de elvakítottak a minden széppel és jóval kecsegtető szavai…

doomsday-bible.jpg

Hogy ez milyen különböző formákat ölthet a jól ismert forgatókönyv alapján, arra mutat variációkat a következő öt film:

1. A pokol csúszdája (2004)

A Manson család nevéhez több brutális gyilkosság is fűződik, az áldozatok listáján szerepel többek között Roman Polanski felesége, Sharon Tate is. Charlie Manson, a szektavezér ma 80 éves és egy kaliforniai börtönben ücsörögve még mindig dédelgeti téveszméjét, miszerint ő Jézus és sosem fog meghalni. 
A film az új „családtag”, Linda nézőpontjából mutatja be a kommuna életét, aki kislányával érkezik a rancsra, ahol személyes tárgyai mellett gyerekét is be kell adnia a közösbe. Hogyan illeszkedik be ő ebbe a fura közösségbe, ahol a „miért” egy tiltott szó, miközben a rendőrség sorozatgyilkosság ügyében nyomoz…
A film második felében pedig már a tárgyalás közepén találjuk magunkat, ahol például Susan Atkins „Saidy” széles mosoly kíséretében dicsekszik az általa elkövetett szörnyűségekről…

 

 

 

2. Martha Marcy May Marlene (2011)

Egy fiatal lánynak sikerül elmenekülnie egy abuzív szektából, az emlékektől azonban nem tud szabadulni. Mi marad utána?
A szökés alatt kétségbeesetten hívja fel nővérét, akinél menedéket talál. Traumák, gyógyíthatatlan sebek, identitászavar, pánikrohamok és üldözési mánia… Nővére és sógora elképzelni sem tudják, mi mindenen ment keresztül a lány, mi azonban végigkövethetjük ezeket az emlékképeket…

 

 

3. Átnevelőtábor (2007):

Egy távoli sziget, ahol nincsenek törvények és szabad az út az erőszak előtt: egy hely ahova begyűjtik a problémás tinédzsereket, hogy „jó” útra térítsék őket. És igen, a mit sem sejtő szüleik voltak azok, akik ideküldték őket. Ha „mennyei nyugalomra” vágysz, (ne!) nézd meg ezt a filmet!

 

 

4. Jézus tábor (2006):

És megint gyerekek, megint az USA. Egy dokumentumfilm arról, miként válik a vallás politikai eszközzé a Bush-kormány idején. Az evangélikus mozgalom mögött 80 millió amerikai áll, akik úgy hiszik, gyermekeikből profétákat kell nevelniük, hogy visszaadják Amerikát Krisztusnak. Hát igen, valóban nagy az Isten állatkertje! Más kérdés a vallásos nevelés, és más az agymosás. Helyes-e például 6-12 éves gyerekeket uszítani az abortusz ellen? Meg egyébként is szabad-e felhozni ilyen témákat egy gyerekeknek tartott táborban? A szülők pedig gyerektáborba vagy katonai kiképzésre küldték csemetéiket?

 

 

5. A Kelet (2013)

Amikor a környezetvédelem terrorizmussá fajul. Számít-e, hogy a jó vagy rossz oldalon állsz, ha az eszközeid ugyanolyan erőszakosak? Egy befolyásos ügyfelekkel rendelkező biztonsági cég ügynöke beépül a Kelet nevű anarchista csoportba, akik morális harcot vívnak a nagyvállalatok emberi és természeti károkat figyelmen kívül hagyó tevékenysége ellen. Ebben a harcban a Kelet a nagyvállalatok ellen fordítja „saját fegyverüket”, a merényletek célpontjainak listájáról pedig senkit sem kímélnek. Az ügynök beilleszkedése pedig olyan jól sikerül, hogy később neki is döntenie kell, melyik oldalra áll…

 

Szólj hozzá

film szekta ajanlom